Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

Genel Almanya Denklik Ve Vize Sürecim Sorular Ve Tavsiyeler

Üst konunun geneli ile alakalı konu açarken kullanılır
GİRİŞ

Selam arkadaşlar. bu siteye giren herkesin bir Almanya hayali ya da hedefi olduğunu düşünüyorum. Ben bir hemşireyim size kendi serüvenimden bahsetmek istiyorum.
Almanyaya gitmemiz için biliyoruz ki denklik yaptırmamız ve dil sertifikası almamız gerekiyor.
Normal de ben bir vakıf ile bu işlemlere başvuru yaptım. Ama size önerim biraz daha fazla araştırma yapmanız ve kendi imkanlarınız ile gitmemiz.
Çünkü bazı kurumlarla çalışmak işlemlerinizi uzatabiliyor.

ALMANCA SERÜVENİ

Vakıfla anlaştıktan sonra ilk olarak A1 kurslarımız başladı ve sonra A2 seviyesine geldikten sonra bizim denklik başvurularımı yaptılar.
ÇoğUl konuşuyorum çünkü yaklaşık 20 kişilik bir grubumuz vardı. Arkadaşlar dil sertifikası almak en kolay işlerden birisi bana sorarsanız. Asıl önemli olan almanca konuşabilmek cevap verebilmek. Eğer bir dil kursuna kayıt olursanız minimum kurlar arasının 160 saat olmasını isteyin çünkü diğer saatler 60-70 gibi bu saatler yeterli olmayacakır. B2 ye kadar kurs aldıktan sonra her kur bitiminde bir sınav oldu. ve de ekstra olarakta konuşma dersleri aldık. Ben 8 ayda b2 sertifikasını aldım arakdaşlar.

İŞ GÖRÜŞMESİ

Biz vakıfla çalıştığımız için Denkliklerimiz başladıktan sonra Vakıf bizim adımıza bir hastahane buldu ve orayla iş görüşmesi yaptık İş görüşmesi olumlu geçti ve iş sözleşmelerimiz geldi. Eğer bir aracı kurumla çalışmayacaksanız denklik sonucu ve dil sertifikanız almadan iş görüşmesi yapmanız gerçekten çok zor olacaktır. Bunları aldıktan sonra hastahane veya yaşlı bakım evlerine mail atarak iş görüşmesi yapabilirsiniz.

DENKLİNK VE EVRAK

Bu arada şunu parantez için de söylemek istiyorum, bazı eyaletlere denklik başvurusu yaparken bir iş sözleşmesi veyahut online olarak mail aracılığıyla her hangi hastahaneye başvuruda bulunmanızı isteyecekler. Bunun sebebi çok fazla başvurunun olduğu için sizin bu işlem de ciddi olduğunuza inanmak istiyorlar.
Denklik evrakları eyaletlerden eyaletlere değişiklik gösterdiği için başvurduğunuz eyaletin evrak listesini temin etmeniz gerekiyor.
Bunu Anerkennung in Deutschland - Anerkennungsportal sitesinden bulabilirsiniz.
Daha sonra aldığınız evrak listesinde ki evrakları toparlıyorsunuz ve bulunduğunuz ildeki Valilik ya da Kaymakamlığa apostill yaptırıyorsunuz.
Sonra bu evrakları bir yeminli tercümana verip çevirttikten sonra Almanya ya size verilen adrese denklik başvuru ücretini yatırarak gönderiyorsunuz.
Denklik sonucu size ya tam denklik verir yada size staj yapmanızı isteyeceklerdir.
Denklik tamamlamak için 2 seçeneğiniz olacaktır. Birisi kenntnisprufung diğeri annpassungaufnahmelehrergang
Kenntnisprufung bütün hemşirelik konularıyla alakalı size sözlü ve yazılı olan sınav demektir. Tabi ki bu almanca olacaktır.
Diğer sınav ise eğitim süreciniz bitmeden önce bir konu veriyorlar o konuyla alakalı sözlü ya da yazılı sınav yapmaları olacaktır
bence annpassungsaufnahmelehrergang daha mantıklı.
Denklik iş sözleşmesi bittikten sonra kurumunuz sizin adınıza ön onaya başvuruyor. Ve bu başvuru sonra Almanya size ön onay veriyor ve bu evraklarla birlikte Vize başvurusu yapıyorsunuz.

VİZE

Siz denkik merkezlerine yazdıktan sonra Sonra bu evrakları bir yeminli tercümana verip çevirttikten sonra Almanya ya size verilen adrese denklik başvuru ücretini yatırarak gönderiyorsunuz.
Sonra dil serüveninizi tamamladıktan sonra ve iş sözleşmenizde varsa İdata üzerinden Vize başvurusu yapıyorsunuz. Vize türleriniz 19F , 30F ya da 81A oluyor.

81A ücretli bir vize çeşidi olduğu için iş vereniniz sizin adınıza başvuru da bulunuyor. Tutarı 411 Euro. Vize görüşmesine gitmeden önce Size bir Mail geliyor ve Evrak listesi geliyor.Vize de ki evrakları toparlayıp 2 şer adet fotokopinizle birlikte vize ye gidiyorsunuz. Vize kurumu sizden görüşme içim 75 Euro bir ücret alıyor. Vize evraklarınızla birlikte giderek bu parayla birlikte randevu günü görüşme yapıyorsunuz. Görüşme esnasında Vize Memuru evraklarınızı inceliyor ve Size hem türkçe hem de almanca sorular soruyor.

Bu soruların Almanca olanları

• hangi mesleği yapacaksınız
  • neden gitmek isstiyorsunuz
  • ne zamandan beri çalşıyorsunuz
  • hangi alanlarda çalıştınız
  • orada nerede kalacaksınız
  • orada yapacağınız meslekte hangi işleri yapacaksınız

BAna bu soruları sordular ararım faydalı olmuştur

Son düzenleme:
İş sözleşmesinin ne kadar sürede geleceği tamamen sizin anlaştığınız kuruma bağlı olacaktır. 2 hafta içerisinde göndermeli mümkündür. Ama süreç olarak denklik aldınız mı bilmediğim için net yanıt veremiyorum bana şuana kadar ki dil, denklik veyahut her hangi bir aracı kurumlamı çalışıp çalışmadığınızı yazarsanız yardımcı olabilirim
Evet.adler adlı danışmanlık sirketiyle Hareket ediyoruz.ekim ayında tüm evrakları şirket gönderdi zaten.gecen hafta hastaneyle gorustuk hayırlı olsun dediler.is sozlesmenizi gonderiyoruz dediler.bundan sonrası nasıl oluyor onu çok merak ediyoruz aslında

Merhabalar, bu danışmanlıklar konusunda bir fikriniz var mı güvenilir/fiyat ortalamaları ve gerçekten ihtiyaç var mı ben henüz yolun başında sayılırım açıkçası çok zamanda kaybetmek istemiyorum

Merhabalar,
benden denklik sürecinde transkipt te ECTS dönüşüm modülü yoktur(z.B. 1 ECTS=25 Stunden) diye ek belge istendi. Ben evrakı e-devletten alıp göndermiştim, bu gibi bir sorun yaşayan ya da konu hakkında bilgisi olan var mı? acaba.

Arkadaşlar merhaba
yazılanları okuyunca biraz kafam karıştı yardımcı olursanız çok sevinirim.
geçen yaz tatil için Almanyaya gittim ve devletle ortak çalışan bir kurumla görüştüm
bana çevirisini yaptırdığım belgeleri ve anabin çıktılarını ZAB a göndermem gerektiğini söylediler. Posta ile gönderdik ve beklemedeyiz.

Sizin mesajlarınızı okuduğumda sürecin çok farklı olduğunu gördüm. biyolog olarak Almanyaya gitmek istiyorum ama başvurduğum hiçbir işten olumlu yanıt almadım.
Hangi aracı firmalarla çalışıyorsunuz?

Almanya’daki partner şirket söyledi bize bunları ama suan dediklerinize o kadar sevindim ki 2 kere sınava girmiştim ve 2.sınavda geçtim.ve bu durumdan dolayı çok üzülmüştüm Mart 30 da 1 yıl olacaktı.daha Eylül’den bu yana denklik bekliyorum

ben careloop şirketiyle görüştüm.eylil 2022 de denklik evrakları denklik kurumuna gönderildi dediler sonra 9 Kasım’da eksik evrak saatli çalışma belgesi istediler ve 8 Aralık’ta tamamladığım saatli çalışma belgesi ve göre tanımını gönderdiler çeviri yapıpta.sordugumda 81A oldugu İçin yabancılar subesi denklik kurumuyla iletişim kurup bize Bilgi veriyor dedi careloop.hala bekliyorum.
2021 de Careloop ile calistim. Berlinde bir hastane icin araci oldular. Rezil oldum psikolojim bozuldu. Iliskimi kestim, bulduklari hastaneden ciktim bir Turk bulup beni telefonda tehdit ettiler. Kisaca reziller.

Merhabalar bir sorum olacak 30f vizesinde dil kursu için başvuru diye a maddesi var, bu dil vizesinde dil bilmeden ve şartları sağlarsak, iş sözleşmesi gerekmeden gidilebiliyor mu? Dil kursu için

Ben hemşireyim ve 81a vizesiyle Nrw eyaletine basvurduk ve denklik bekliyorum.bize konsolosluk 1 yıldan eski sertifikaları kabul etmemektedir diye söylendi.net Bilgi olmamakla beraber kimi 2 yıl diyor kimi 1 yıl kimi süresiz diyor.
Merhaba böyle bir şey yok fakat sizin vizede sorulara akıcı ve doğru cevap vermeniz çok önemli. Ekstra olarak hangi eyalette denklik başvurusunda bulundunuz?

Ben hemşireyim ve 81a vizesiyle Nrw eyaletine basvurduk ve denklik bekliyorum.bize konsolosluk 1 yıldan eski sertifikaları kabul etmemektedir diye söylendi.net Bilgi olmamakla beraber kimi 2 yıl diyor kimi 1 yıl kimi süresiz diyor.
merhaba Ceren hanim. Ben de hemsireyim ve NRW ye basvurmak istiyorum. Henüz dil sertifikam(egitimim devam ediyor) ve denkligim yok.(evrak topluyorum) Acaba siz denklik olmadan mi is bulup 81a ya basvurdunuz? Böyle bir imkanimiz var mi?