Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

[B1] Sıfat Fiil Yapma Partizip Präsens- Partizip Perfekt (Ortaçlar Almanca)

B1 seviye konu

Taşkın

Kurucu
S-Vip Üye
Çalışkan
Sıfat Fiil Yapma Partizip I. Präsens - Partizip II. Perfekt

Partizip I. Präsens
Türkçe de fiilden sıfat yapma denilen bir gramer konumuz var.
Sıfata getirdiğimiz an- en ekleri ile sıfat fiil yapıyoruz .
Örneğin koşmak = koşan/ adam - okumak/ okuyan kadın - yüzmek/ yüzen ördekler ...

Bu arada bu konuyu tam anlamıyla kavraya bilmemiz için adjektivdeklination konusu çok iyi biliyor olmamız gerekiyor.

Adjektivdeklination konusunu buradan bulabilirsiniz

Pekii bunu almanca da nasıl yapıyoruz
Bu iki şekilde yapılıyor birisi geniş-şimdiki zaman diğeri geniş zaman.
Geniş zaman da yapılan Partizip I olarak geçiyor.

• Bunu yapabiliyor olabilmemiz için almanca da ki kural aşağıda belirttim ;​
(Sıfat çekimi geniş zaman = artikel (türkçede yok) +Fiilin mastar hali + d eki (e-en-em-es) + ve sıfat çekimi)
(Partizip I. Präsens = artikel+ Infınıtıv + d +adjektivdeklination)

Bu kural nedir ?
Ağlayan çocuk yatağın üstünde uyuyor.
Das weinende Kind schlaft auf dem Bed.

Das = Kindin artikeli olduğu için ve nominativ halde olduğu için Das
weinende = weinen ağlamak anlamına geliyor ınfinitiv yani mastar haline (d) ekleniyor neden weinend olmadı weinende oldu diye soruyorsanız eğer ( adjektivdeklination konusuna bakmanızı öneririm ) sıfat çekiminden dolayı oldu.

Örnekler
  • Ich rufe meinen spielenden Sohn.=Oyun oynayan oğlumu çağırıyorum.(AKkusativ)​
  • Ich liebe den süß lächenden Mann = Tatlı gülen Adamı seviyorum. (Akkusativ)
  • Max hat dem wartenden Mann ein Buch gegeben= Max bekleyen adama bir Kitap verdi.(dativ)
  • Wir saßen neben dem knisternden Feuer = Çıtırdayan ateşin yanında oturuyoruz.(dativ)

Partizip II. Perfekt
Almanca da sıfat fiil ortaç konusu başta da söylediğim gibi iki şekilde yapılıyor
Bunlardan 2. ise Partizip II. Perfekt
Peki bunu nasıl yapıyoruz derseniz
Başa nitelenen ismimizin artikelini yazıyoruz tabi bu akkusativ dativ notimative göre değişiyor. Daha sonra perfektte kulandığımız fiilimize ( örneğin gehen=gegangen sadece gegangen'ı kullanıyoruz) e ekini getiriyoruz.

Peki türkçede nasıl oluyor ?

Haşlanmış yumurtaları yiyor
Yaralanmış adam 3 gün sonra öldü
** Partizip Perfekte cümlemiz geçmiş zamanda olmak zorunda değildir !!!
Sadece Sıfat fiil geçmiş zamanı anlatırr.

Asağıda formul yazıyor

(sıfat çekimi geçmiş zaman)= artikel (türkçede yok) + geçmiş zaman hali + e eki + ve nitelenen isim)
(Partizip II. Perfekt = artikel + perfekt
+ e +adjektivendung)
Örnekler

• Der gefangene Löfe brüllte. = Yakalanmış aslan kükredi. ( akkusativ)
  • Ich habe den geschriebenen Brief im Keller gefunden = Yazılmış mektubu bodrumda buldum (Akkusativ)
  • Ein verletztes Tier ist leider nach 3 Tagen gestorben. = Kaybolmuş hayvan 3 gün sonra öldü ( Nominativ)
  • Er isst ein gekochtes Ei zum Früshtück = Kahvaltıda haşlamış yumurtayı yiyor (Akkusativ)

Son düzenleme: