ylmaz35

Çalışkan
Aktif Üye
Üye

Almanca İş Arama Vizesi Nedir? İş Arama Vizesi Hakkında Bilgiler​

Merhaba Hoş geldiniz.İsmim Yılmaz . İş arama vizesi hakkında Bilgilendirme yapacağım.
İş arama vizesi, Almanya'da çalışma izni olmayan ancak iş aramak isteyen kişiler için verilen bir vizedir. Bu vize, Almanya'da 6 ay boyunca iş arama amacıyla verilir ve iş bulma sürecine yardımcı olur. İş arama vizesine başvurmadan önce, bazı belgeleri hazırlamanız gerekiyor.İş arama vizesinin amacı Almanya'da 6 ay boyunca iş arama amacı ile verilir.

İş Arama Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?​

İş arama vizesine idata resmi kurumdan başvuru yapılır.(İstanbul,izmir,ankara) İş arama vizesi almak için uygun kriterlere sahip olan herkes başvuruda bulunabilir. Ancak, başvuru süreci oldukça titiz bir şekilde değerlendirildiği için, başvuru sahibinin gerekli belgeleri eksiksiz olarak hazırlaması ve başvurudaki bilgilerin doğru ve tutarlı olması önemlidir.

İş Arama Vizesi Şartları​

İş arama vizesi başvuru şartlarına gelince, Türkiye'den başvuru yapacak kişilerin meslek lisesi mezunları tam denklik veya kısmi denklik sahibi olmaları gerekiyor. ( Ben ihk fosa aldım ) Üniversite mezunları ise H++ diye geçen diplomaları veya İHK FOSA'ya başvurarak diploma denkliği alabilirler. Ayrıca, dil belgesi olarak en az B1 veya A2 seviyesinde bir Almanca dil belgesine sahip olmanızı tavsiye ederim.

İş Arama Vizesinde Bloke Hesap​

Bloke hesap olarak 6 aylık göstermeniz gereken tutar 1027 euro'dur (aylık 1027 euro). Ben Bloke hesap Fintiba üzerinden açmıştım.​
Bununla birlikte, referans mektubu yazmanız, SGK dökümanlarınızı ve CV'nizi Almanca olarak hazırlamanız gerekiyor.
Dosyanıza yaptığınız iş arama geçmişini ekleyiniz pdf olarak.

İş Arama Vizesi Başvuru Süreci​

Başvuru süreci ve iş arama süresi de bölgesel farklılıklar göstermektedir. İstanbul'da iş arama vizesi başvurusu yaklaşık 3-4 ay, İzmir ve Ankara'da ise 5-6 ay sürmektedir. İş arama vizesi verilen süre boyunca Almanya'da kalma ve iş arama fırsatlarını değerlendirme imkanı sunar. Ancak, iş arama vizesi ile çalışma izni verilmez.​

İş Arama Vizesi Avantajları​

İş arama vizesi almanın faydaları arasında, Almanya'da ikamet eden biri olarak iş başvurularına geri dönüşlerin daha hızlı olması ve iş bulma sürecine yardımcı olması yer alır. Ancak, iş arama vizesi almak için denklik ve dil sertifikası almamışsanız, bu belgeleri almak için ayrı bir süreç gerekebilir. Ben iş arama vizesi aldıktan sonra başvurularıma daha iyisonuçlar aldım.
Not Eğer denklik ve dil sertifikanız yoksa dil çalışırken Denklik belgesine başvurunuz. Uzun sürüyor arkadaşlar. Bu nedenle, başvurunuzu zamanında yapmanız önemlidir.

Sonuç olarak, iş arama vizesi, Almanya'da iş bulma sürecinde size yardımcı olabilecek önemli bir araçtır. Başvuru süreci uzun olabilir, ancak doğru belgeleri hazırlayarak ve başvurunuzu zamanında yaparak iş arama sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Geri