Digital Telc B2 Sınavı Hakkında Her Şey

farukfurkaan

Vip Üye
Üye
Arkadaşlar herkese merhabalar. 6 Haziranda Digital B2 sınavına girdim ve bu konuda size gerekli her şeyi paylaşmak istiyorum.
Öncelikle ben de herkes gibi çıkmış sorulara çalıştım fakat daha önce belirli bir seviyede temel bilgilerim vardı ve seviyem de b1-b2 arasındaydı. Yani her ne kadar çıkmış sorular yeterli gibi görünse de soruları ezberlemenizden daha çok çözerek ilerlemenizi tavsiye ediyorum. Digital sınava değinmem gerekirse bu sistemde konuşma bölümmü hariç her şey kurs merkezinde bulunan bilgisayarlar üzerinden gerçekleştiriliyor ve en iyi tarafı sınav sonuçlarınız 15 gün içerisinde geliyor. Şu anlık Türkiye'de bunu yapan İstanbul'da bulunan yabancı hocam kurs merkezi var ama geçen sosyal medyada Ümraniye'deki de digitale geçiyor diye okumuştum. Sistem oldukça basit eşleştirme ve işaretleme üzerinden ilerliyor ve yazma bölümü için yine bilgisayarı kullanıyorsunuz. Konuşma bölümünde ise normal telc sınavlarındaki gibi işliyor. Yavaş yavaş Lesen bölümünden başlayalım.
Leseverstehen 1' de içlerinde keine für langweile olan bölüm çıktı. Çıkmış sorulara bakarsanız ne demek istediğimi anlarınız fakat bu bölümde metinler aynıyken cevaplardan birinde verein unterstutzt jugendliche yerine wie können Jugendliche mehr konzentrieren gibi bir şey yazıyordu. O yüzden cevapları ezberlemek yerine çözmeniz çok önemli.
Leseverstehen 2'de metin aynıydı fakat sanırım çıkmış sorular sınava giren kişiler tarafından sonradan yazılmış o yüzden sınavdaki metinde daha fazla bilgiler içeriyordu. Sınavda çıkan metin die Kredikarte für die Jugendliche, burada metin ve sorular aynıydı fakat bazı soruların şıkları değiştirilmişti. Örneğin çıkmış sorularda bir sorunun cevabı die Kredikarte für Jugendliche kosten wie die Klasikkarte tarzı bir şey olmalıydı ama bu sınavdaki cevaplardan die Kreditkarte für Jugendliche kosten mehr die Klasikkarte yazıyordu. O yüzden metinleri okuyarak cevapları ezberlemenizde fayda var.
Leseverstehen 3' te metinler yine aynıydı fakat eşleştireceğimiz cümlelerden birkaçı farklıydı. O yüzden tekrar dile getiriyorum ki sadece cevapları ezberlemeyin.
Sprachbaustein için şöyle söyleyebilirim ki metinleri biliyordum daha önce de çözmüştüm fakat metinde bulunan bazı boşlukların yerleri farklıydı. 1'de çoğu aynıydı o yüzden cevapları hatırlıyordum. 2'de ise birkaç tanesi dışında yerleri farklıydı. Ona dikkat etmeniz gerekiyor.

Hörvestehen kısmına geçelim. kısa geçeceğim bunu. Ben burada çıkmış sorulara çalışırken sadece richtig olanları ezberledim. O yüzden daha rahat ezberlediğimi düşünüyorum sınavda ise 1 ve 3. metinlerin richtig şıklarının tamamiyle doğru olduğunu düşünüyorum. fakat 2. kısımda birkaç madde değiştirilmişti. Şu an hangilerinin çıktığını hatırlamıyorum ama dediğim gibi birkaç değişiklik vardı.
Schreiben bölümü için sınava girmeden önce beschwerde yazacağımı belirlemiştim. Dediğim gibi sadece bilgisayardan yazacaktık. Bu yüzden her sınava uyabilecek bir metin ortaya çıkardım. Sadece bu metinde bir paragraf o metnin içeriğini bağlı olarak değişecekti. Dediğim gibi yazdım ve yaklaşık 250 kelime yazdım. sistemde kaç kelime yazıldığı gösteriliyordu zaten. Yazdığım metni sınav sonucuma göre ileriki zamanlarda bunun altında paylaşmayı düşünüyorum. Konu olarak aparmenthaus çıktı bana konuşma partnerime de peynirlerle ilgili bir şey çıkmış. Not olarak vermeliyim ki her sınav kendi içinde farklı oluyor. Sadece birkaç bölümümüz aynıydı kendisiyle.
Sprechen bölümüne gelmem gerekiyorsa benim partnerim kendine bir konuşma partneri arıyordu ve bunu kurs merkezine iletmiş sanırım. Bunun sonucunda bana ulaştı kendisi. onla sınavdan önce 14 gün önce çalışmaya başladık. 1. bölümde birbirimize soracağımız sorular falan hazırdı yani. Sadece diskussion bölümünde telc görevlimiz gegenteil yapın birbirinize demişti. Biz buna hiç çalışmamıştık fakat duruu toparlayarak hemen araya girdim. diskussion bölümünde "Mehrsprache Erziehung" çıktı. Konuda genel olarak çocukken daha fazla yabancı dil öğreniilmeli tarzı bir şey yazıyordu. Biz bu bölüme çalışırken belirli kalıplar oluşturduk fakat spontane konuştuğumuz bölümler de oldu. Gemeinsam planen kısmı çalışırken de spontane geçiyordu çünkü günlük konuşmaydı. dipnot konuşmadan ikimizin de geçtiğini biliyoruz,
Genel olarak sınav böyleydi sorusu olana tabiki yardımcı olabilirim. Dediğim gibi almanca temelim vardı. Sınava gireceğiniz kurs merkezini arayarak partner aradığınızı söyleyin belki yardımcı olurlar. Hatta beraber konuşma sınavına girme şansınız da olabilir. Ben konuşma sınavına çalışırken almanca bilen bir arkadaşımla da antreman yaptım. Kendisi özel ders de veriyor. İsteyene yardımcı da olabilirim.
Not: Forumdaki tüm çıkmış sorular güncel değil. Daha fazla sorular da var. İlerleyen zamanlarda sınav sonucumu ve yazmış olduğum SA'yı paylaşırım.

Herkese tekrardan merhaba bugün itibariyle sınav sonucumu öğrendim. Sınav üzerinden toplam 255,5 puan alarak gut sertifikası alacağım. Lesen full geldi. Dediğim gibi çıkmış sorulardı sadece birkaç sorusu farklıydı. Sprachbaustein 28,5 , Hörvestehen bölümü 70 , konuşma 61 en düşük aldığım puan ise 21 puanla schreiben oldu. Dediğim gibi fazla fazla yazmıştım ve kalıplarım B2 seviyesindeydi. Sanırım benzer kalıplar olduğu için beğenilmedi. O yüzden yazmış olduğum metni atmayacağım yanlış yönlendirme olmaması açısından.

Merhabalar. Öncelikle sınav sonucunuz için tebrik ederim. Ben telc b2 sınavına girmeyi düşünüyorum fakat dijital sınav ve normal sınav arasında çok kararsızım. Goethe b1 sertifikam var fakat normal sınavlarda hören bölümünde ses sıkıntısı oluyor. Bu noktada sizce dijital sınav daha mantıklı olur mu?

Merhabalar dijital sınavın en büyük avantajı 14 gün içerisinde açıklanabiliyor olması. benimki yoğunluktan dolayı geç açıklandı yaklaşık 3 hafta sürdü. Yukarıda yazdığım gibi bilgisayardan girmek daha mantıklı herhangi bir sayfa ile uğraşmıyorsunuz. Ses olarak kulaklıklarımız vardı metinler gayet anlaşılırdı. dışarıdan gelen gürültü de engelleniyordu. Ayrıca klavyede hızlıysanız SA'yı da hızlı yazabilirsiniz.

kardeşim bana çıkmış soruları gönderebilir misin .

Merhaba, sınavdaki konularda başlık oluyor mu lesen ve hören ı ezberlemek için nasıl bir yola başvurdunuz acaba
lesen bölümünde başlıkları ezberleyemezsin ama metinleri önce çözer daha sonra türkçeye çevirerek cevapları kontrol ederek ilerlemen daha doğru olur. bir ay kala da ezberlemeye başlayabilirsin. Hören bölümüne çalışırken yalnızca soruların doğru olanları ezberledim. Yanlışlara asla bakmadım. önce cevabı yazarak daha sonra çevirerek en son da ezber yöntemi. cümleler içindeki anahtar kelimelere yoğunlaşabilirsin.

Sitede b2 telc sınav soruları paylaşılmış fakat birçok bölümün cevapları yok. Cevaplara nasıl ulaşabiliriz aceba, herhangi bir bilgiye sahip misiniz?

Sitede b2 telc sınav soruları paylaşılmış fakat birçok bölümün cevapları yok. Cevaplara nasıl ulaşabiliriz aceba, herhangi bir bilgiye sahip misiniz?
Bunun biraz uğraştırıcı ama basit bir yöntemi var öncelikle sitedeki pdfleri taratıp metni seçilebilir yapıyorsunuz. Daha sonra pdf içindeki bazı metinleri internette aratarak kaynak siteler buluyorsunuz. Genelde kaynak sitelerinde pdfler ücretli oluyor. Ama bazı siteler yardımıyla ücretsiz indirebiliyorsunuz.

vielen dank kral